top of page

משוב כלפי מעלה

בואו נדבר על הקסם הקיים במשוב כלפי מעלה. שיחות משוב לעובדים הן דבר המוכר למנהלים היטב; אבל כמה אתם פתוחים לקבלת משוב מהעובדים שלכם?

כשאתם מאפשרים לצוות העובדים שלכם להעביר משוב כלפי מעלה הרווחים רבים, ולהלן חלקם:


 • זירוז הצמיחה הניהולית: משוב כלפי מעלה מאפשר לעובדים לחלוק את נקודות המבט שלהם על סגנון המנהיגות, התקשורת, קבלת ההחלטות וגישת הניהול הכוללת של המנהל שלהם. משוב כנה מעובדים יכול לעזור למנהלים לזהות את החוזקות והחולשות שלהם, ולאפשר להם לבצע שיפורים נדרשים ולהפוך למנהיגים יעילים יותר. זה, בתורו, יכול לטפח סביבת עבודה בריאה יותר ולהוביל לביצועי צוות טובים יותר.

 • הגדלת מעורבות העובדים: כאשר עובדים מרגישים שדעותיהם ורעיונותיהם מוערכים ונלקחים בחשבון, סביר יותר שהם יהיו מעורבים ומחויבים לעבודתם. מתן אפשרות למשוב כלפי מעלה מראה שלארגון אכפת מהקולות והרווחה של עובדיו. עובדים שמרגישים שמקשיבים להם ותומכים בהם נוטים יותר להיות בעלי מוטיבציה, פרודוקטיביים ומחוייבים להצלחת החברה.

 • שיפור הלמידה הארגונית: משוב כלפי מעלה מספק תובנות חשובות לגבי תפקוד הארגון מנקודת מבטם של העובדים בשטח. לעתים קרובות יש להם הבנה ייחודית של התפעול היומיומי, האינטראקציות עם הלקוחות ותחומים פוטנציאליים לשיפור. איסוף משוב זה יכול להוביל ללמידה ארגונית בעלת ערך, ולאפשר לחברה לזהות תחומים של חוסר יעילות, הזדמנויות חדשות ואתגרים שאולי נעלמו מעיניהם.

לסיכום, משוב כלפי מעלה מספק ערוץ תקשורת דו-כיווני בין העובדים להנהלה, מוביל לצמיחה אישית וארגונית, מטפח תרבות ארגונית חיובית ובסופו של דבר מועיל לארגון כולו. זאת בתנאי שהוא מבוצע כהלכה.

אז, איך עושים את זה? יישום משוב כלפי מעלה ביעילות דורש תכנון קפדני ומחויבות ליצירת סביבה בטוחה ותומכת לעובדים לחלוק את מחשבותיהם.


להלן תשעה שלבים לביצוע משוב מוצלח כלפי מעלה:

 1. קבעו יעדים ברורים: הגדירו את המטרות של תהליך המשוב כלפי מעלה. זהו מה אתם רוצים להשיג באמצעות משוב זה וכיצד הוא מתיישב עם הערכים והיעדים של הארגון.

 2. ודאו שכל דרגי הניהול הרלוונטי תומכים ביוזמת המשוב כלפי מעלה ומאשרים אותה. ללא התמיכה שלהם, העובדים עשויים להסס להשתתף או לא לקחת את התהליך ברצינות.

 3. בחרו את שיטת המשוב הנכונה: בחרו שיטת משוב שמתאימה לתרבות ולגודל הארגון שלכם. השיטות הנפוצות כוללות סקרים אנונימיים, קבוצות מיקוד, ראיונות אחד על אחד, שאלונים ועוד.

 4. הבטחה לאנונימיות במידה ויוחלט על משוב אנונימי, הבטיחו לעובדים שהתגובות שלהם יישארו חסויות. זה מעודד משוב פתוח וכנה ללא חשש.

 5. בחרו את שאלות המשוב בקפידה: צרו שאלות ספציפיות ורלוונטיות המתייחסות להיבטי הניהול שאתם רוצים להעריך.

 6. קדמו תקשורת פתוחה: צרו תרבות המעודדת תקשורת פתוחה ומשוב שוטף בכל רמות הארגון. הדגישו את התרומה הגדולה של משוב ללמידה, שיפור וצמיחה.

 7. דאגו להדרכה (במידת הצורך): הדרכת מנהלים כיצד לקבל משוב ממקום של צמיחה ולמידה ולא של התגוננות או התנגדות. זה יבטיח שהם מבינים את מטרת התהליך ומוכנים להתמודד עם המשוב שהם יקבלו.

 8. איסוף וניתוח משוב: אספו את המשובים מהעובדים, בין אם באמצעות סקרים או שיטות אחרות. נתחו את הנתונים כדי לזהות דפוסים, מגמות ותובנות עיקריות ומהותיות.

 9. יישמו תוכנית פעולה: תוכנית שתתן מענה לאתגרים המהותיים שהועלו במשובים, שתפו את העובדים בנושאים העיקריים שעלו ושעליהם תעבדו בטווח הקרוב יחד. אני ממליצה לעשות סיעור מוחות בשילוב דרגים (ניהול, שטח וכו') סביב החלופות והפתרונות.


זכרו שמשוב כלפי מעלה הוא תהליך מתמשך. חיוני להמשיך ולבקש משוב באופן שוטף כדי לשמור על סביבת עבודה חיובית ומעורבת, והכי חשוב - הוו דוגמא אישית! הראו בשטח שאתם מחויבים לתהליך, ללמידה ולצמיחה.

אז מהו הדבר האחד שאתם יכולים לעשות היום כדי להתחיל לטפח משוב כלפי מעלה בצוות שלכם? מוזמנים לשתף אותי.


Comments


מאמרים נוספים
bottom of page